AB KDV Kanunu Değişiklikleri Nelerdir?

Avrupa Birliği tarafından 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi beklenen KDV düzenlemesi nedir?

 

AB 1 Temmuz 2021 tarihinde KDV kanunları kapsamında büyük bir değişikliğe gidecek. Bu değişiklikten satıcılar, alıcılar, pazar yerleri etkilenecek. Yazımızda tüm detaylarıyla hayata geçirilecek yeni düzenlemeden bahsedeceğiz.

AB ülke gümrüklerinde uygulanan KDV muafiyeti

Her ülkede olduğu gibi Avrupa Birliği ülkelerine yapılan gönderilerde kargo öncelikle ülke gümrüğüne varmaktadır. Gümrükte gerekli kontroller sağlandıktan sonra alıcıya teslim edilmektedir. Gümrük kontrollerinde dikkat edilen en önemli kısımlardan biri ürünün mal bedelidir. Gümrükte beyan edilen ürün mal bedeli o ülkenin gerekliliklerine göre bir gümrük sınırına tabi tutulur. Gümrük mal bedeli sınırı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte Avrupa Birliği ülkeleri için 22 Euro’dur. Demek oluyor ki; AB ülkelerine tek seferde göndereceğiniz ürünün bedeli 22 Euro altında olması sizin lehinize olacaktır. Aksi durumda her bir ülke kendi gerekliliklerine göre belirli bir miktar masraf (KDV) çıkarmaktadır. Ülkelerin KDV oranları değişiklik göstermektedir.

AB 22Euro değerindeki ithalat KDV muafiyetini kaldırıyor!

AB tarafından 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle KDV kanununda değişiklikler olacağı bildirildi. Bu değişikliğe göre örneğin; Türkiye’den, AB ülkelerinden herhangi birine 5 Euro değerinde cüzdan satıyorsunuz. Cüzdanın değeri 22 Euro’dan az olduğu için 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ilgili ülke gümrüğünde ekstra masrafa (KDV) oluşmamaktadır. Ancak belirtilen tarihten sonra mal bedeli sınırı kalkacak ve AB ülkesine giren her ürün için KDV oluşacaktır. Yeni düzenlemeye göre 150 Euro ve altı gönderiler için KDV iki farklı şekilde tahsil edilecek. İsteğe bağlı İthalat Her Şey Dahil Satın Alma ve taşıyıcı firmanın elden teslim alması durumu gerçekleşmektedir.

İsteğe bağlı İthalat Her Şey Dahil Satın Alma (IOSS) 

150 Euro ve altı gönderiler için KDV tahsil edilmesi iki durumda gerçekleştirilecek. İlki, İsteğe bağlı İthalat Her Şey Dahil Satın Alma’dır (IOSS). Açıklayacak olursak; e-ticaret pazar yerlerinde satış yapan kişilerin veya pazar yerlerinin, alışveriş esnasında KDV’yi tahsil etmesidir. Bir diğer seçenek ise taşıyıcı firmanın ürünün teslimatını gerçekleştirirken alıcıdan tahsil etmesi durumudur. Her iki durumda da tahsil edilen KDV, ilgili ülkenin yetkili makamlarına iletilecektir.

IOSS’ye kayıt olmak

Bir satıcı iseniz ve AB’de yerleşik olarak bulunuyorsanız AB ülkesine kaydolmanız gerekecektir. Kayıtlı değilseniz; kendi adınıza KDV’yi kaydettirip, beyan etmesi için bir aracı atamanız gerekecektir. Ek olarak IOSS numaranızı gümrükte beyan edecek taşıyıcı firmanıza vermeniz gerekecektir. Bu zamana kadar AB’ye satış gerçekleştiren e-ticaret şirketi her bir ülkesi için ayrı ayrı KDV kaydı yapmak ve takibi sağlamakla sorumluydu. 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-ticaret şirketleri tek bir ülkeden IOSS’e kaydolarak, bahsetmiş olduğumuz gibi KDV’yi tedarik aşamasında veya müşterilerden ithalat aşamasında tahsil ederek işlemlerine devam edebilir. IOSS’ye kayıt olmak isteyen işletmeler, 1 Nisan 2021 tarihinde itibariyle bir AB üyesi ülkenin IOSS portalını kullanabilir. AB’de kurulmamış şirketlerin KDV süreçlerini yönetebilmesi ve gereklilikleri yerine getirebilmesi için AB’de yerleşik halde olan bir aracı ataması gerçekleştirmelidir.

E-ticaret pazar yerlerinin IOSS kullanması

E-ticaret pazar yerleri 150 Euro ve altı gönderiler için IOSS sistemine kayıt olursa, sürecin tüm taraflar için daha güvenilir ve şeffaf ilerleyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu durumda pazar yeri, alışveriş esnasında KDV tutarını müşteriden keser ve yetkili makamlara iletir. Böylelikle ticarette hız kazanılacaktır. IOSS’a kaydolan pazar yeri IOSS numarasını satıcısı ile paylaşmalıdır. Satıcı, IOSS numarasını pazar yerinden temin ederek gümrük beyanında bulunacak taşıyıcı firmasına iletmelidir. Birden fazla pazar yerinde satış yapan şirketler her satışını kanıtlar nitelikte özenle kayıt altına almalıdır. Her satışına karşılık gelen IOSS numarasını gümrük beyanında bulunacak taşıyıcı firmasına vermesi gerekmektedir. 

Avrupa Birliği ülkeleri 

Avusturya, Slovenya, Belçika, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, İrlanda, İtalya, Letonya Litvanya, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, İspanya, İsveç, Lüksemburg, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Hollanda, Kıbrıs, Yunanistan, İspanya