Hırvatistan Yatırım Fırsatları Kataloğu

Hırvatistan Yatırım Fırsatları Kataloğu, aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır. Katalog, Hırvatistan’daki hem kamu hem de özel sektördeki turizm, altyapı, enerji, sanayi, liman, gayrimenkul, teknopark projelerini ve yatırım teşviklerini içermektedir. 

Katalog: http://investcroatia.gov.hr/en/ecatalog/

Hırvatistan'a Yatırım Yapmak İçin 7 Neden

Çoğu zaman dünya küçülüyor ve bir yatırım alanı bulmak zorlaşıyor gibi görünse de, herkes potansiyelini tam olarak anlamadan önce sağlam bir yatırım bulmanın mümkün olduğu dünyanın cazip bölgeleri hala var.

Hırvatistan tam da böyle bir yer. Rekabetçi ve uygun fiyatlı işgücü, coğrafi merkeziliği ve düzinelerce başka avantajıyla Hırvatistan bir göz atmaya değer. İşte bunu düşünmek için birkaç neden.

1. Turistler Değerini Zaten Biliyor

Güzel hava, 1.000'den fazla ada ve kristal berraklığındaki Adriyatik Denizi boyunca uzanan 6.000 km'lik kıyı şeridi, Hırvatistan'ı dünyanın en iyi tatil yerlerinden biri yapıyor. Satın alınabilirliği de onu Avrupa'da turistler için mutlaka görülmesi gereken yerlere ekledi.

Rakamlara baktığınızda şaşırtıcı. Her yıl, Hırvatistan'ı, örneğin Avustralya'dan daha fazla uluslararası turist ziyaret ediyor: 2016'da 16,6 milyon küresel turist Hırvatistan'ı ziyaret ederken, Avustralya aynı yıl 8,3 milyon turist gördü.

Hırvatistan turizme yatırım yapma konusunda ciddidir: 2020 yılına kadar otel inşaatı ve yenileme, kongre merkezleri, kamp alanları, deniz turizmi limanları ve eğlence parklarına 7 milyar Euro yatırım yapılmasını beklemektedir.

Turizm, Hırvatistan'ın GSYİH'sinin% 12,5'ini oluşturuyor (Avustralya GSYİH'sinin% 2,7'sine kıyasla), bu da turizmin yatırım yapılacak en kazançlı Hırvat endüstrilerinden biri olduğunu gösteriyor.

2. Yetenekli İş Gücü, Düşük Maliyetler ve Birçok Dil Konuşulur

İngilizce, küresel yatırımlar için genellikle tercih edilen dil olduğundan, Hırvatistan ikinci bir göz atmaya değer: Nüfusun% 49'u İngilizce konuşuyor (bunu nüfusun% 12'sinin konuştuğu Hindistan ile karşılaştırın).

Ek olarak, Hırvat nüfusunun% 34'ü Almanca ve% 14'ü İtalyanca konuşuyor, bu da nüfusunu dikkat çekici derecede çok dilli yapıyor: birçok işletme için kilit bir faktör.

Son olarak, Hırvatistan'ın nüfusu yenilikçi: kravat, tükenmez kalem, paraşüt, tungsten ampul, torpido, azitromisin antibiyotik, elektronik hız göstergesi, daktiloskopi (parmak izi), MP3 çalar ve dünyanın en hızlı elektrikli arabası ( Rimac Automobili) birkaç isim vermek gerekirse, hepsi Hırvatlar tarafından yaratıldı.

3. Tüm Avrupa'ya Üç Saat veya Daha Kısa Sürede Erişilebilir

Hırvatistan, Avrupa'da yaşayan 500 milyon tüketiciye açılan kapıdır. Zagreb, Split ve Dubrovnik gibi şehirlerdeki uluslararası havalimanları, son yıllarda dünya çapında hem yolcu hem de kargo taşıyan önemli artışlar yaşadı ve tüm Avrupa'ya üç saat veya daha kısa sürede ulaşılabilir.

Hırvatistan'ı Batı ve Doğu Avrupa ve Akdeniz'e bağlayan üç önemli Pan-Avrupa koridoru bulunuyor.

Hırvatistan'a uçan başlıca havayolları arasında yerel Croatia Airlines (Star Alliance üyesi), Air France, Aeroflot, British Airways, Emirates, Lufthansa, Finnair, Austrian Airlines, KLM, Qatar Airways, Swiss International Air Lines ve Türk Hava Yolları bulunmaktadır. Bir dizi bütçe Avrupa havayolları da mevsimsel yoğun zamanlarda çalışır.

Hırvatistan’ın Orta ve Güney Doğu Avrupa’daki, doğu ile batı arasındaki sınırdaki jeo-stratejik konumu, Adriyatik Denizi’ndeki konumu ve özellikle limanları, onu iş piyasası için oldukça çekici kılmaktadır.

4. Modern Ulaşım Altyapısı

Ticari taşımacılık ve lojistik, gezinmesi kolay otoyollar ve ulaşım kanalları gerektiriyor ve Hırvatistan altyapısıyla gurur duyuyor. Karayolları modern ve etkilidir ve altı ana limanı, küresel kargo gönderilerini kabul etmeye ve göndermeye hazırdır. Ek olarak, dokuz uluslararası havaalanı ülkeyi tüm dünyaya bağlamaktadır.

Hırvatistan şu anda limanlarına Vukovar limanının geliştirilmesi ve Zadar Limanı'nın kargo terminalinin genişletilmesinin yanı sıra diğer iyileştirmeler ve genişletmeler de dahil olmak üzere yoğun bir şekilde yatırım yapıyor.

Hırvatistan, diğer Avrupa şehirleriyle bağlantıları kolaylaştırmak için Pan-Avrupa ulaşım ağını geliştirmeye yatırım yaptı ve ulaşım, telekomünikasyon ve enerji altyapısına yatırım yapmaya devam edecek.

5. Bir AB Ülkesinden İş Yapmanın Faydaları

Avrupa Birliği'nin en yeni üyesi olan Hırvatistan artık AB'nin geri kalanına ve sağladığı iş fırsatlarına erişime sahip. İşletmeler, Avrupa pazarının büyük bir bölümünü çok az çabayla açarak, AB içinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın mal ithal edebilir ve ihraç edebilir.

Buna ek olarak, Hırvatistan her yıl çoğu girişimciliği teşvik etmek için kullanılan AB Yapısal Fonlarından 1 milyar Euro'ya erişiyor. Hırvatistan'da iş kuran yabancı yatırımcılar, bu fonlar için rekabet etmek için yerli şirketlerle eşit erişime sahip.

6. Yabancı Yatırımcılara Açık Ortam

Bir ülkenin, bir ülkenin ekonomik ortamına yatırım yapmaya karar verirken, yabancıların iş anlaşmalarına katılmasını kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağı çok önemlidir. Pek çok ülkenin aksine, yabancı yatırımcılar birkaç istisna dışında bir Hırvat şirketinin hisselerinde% 100'e varan hisseye sahip olabilirler. Halka açık anonim şirketlerin devralınması dışında beyan yükümlülüğü yoktur.

7. Hırvatistan Vergi Teşvikleri Sunuyor

Bir ülkenin vergi yapısı, genellikle bir işletmenin oraya yatırım yapma kararını etkiler. Belirlenen serbest ticaret bölgelerinde 10 yıla kadar% 0'a varan kar vergisi, tüm AB üye ülkeleri için gümrük olmaması, 55 ülke ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları ve yaratılan her yeni iş için 9.000 € 'ya kadar nakit teşvikleri ile Hırvatistan'ın vergi teşvikleri küresel işletmelere hitap ediyor.

Genel olarak, Hırvatistan ticari yatırımlar için giderek daha cazip hale geliyor: uygun fiyatlı, ticaret yanlısı yasalara sahip, yetenekli vatandaşlarla dolu, küresel yatırımcılara aşırı doymamış (henüz) ve coğrafi olarak arzu ediliyor.